Hakkımızda

Active veteriner grup kuruluşu olan merkezimiz, yılların deneyim ve bilgi birikimi ile kuruldu. Uzman veteriner hekim kadromuz ve deneyimli yardımcı çalışanlarımız ile; veteriner tıbbın sunduğu gelişmiş cihazlarla evcil hayvanlarınızın fiziksel ve psikolojik problemlerinin tedavisi ve önlenmesi için çalışıyoruz.

İletişim

@2020 Active Veteriner Kliniği

Pet Kuaför

25.12.2020 00:12

Detokslanmak nedir?Köpekler detokslanır mı?Sağlık için detoks gerekir mi? Merak ettiyseniz başlayalım

KÖPEKLERDE  DETOKS

Detoks; toksinlerden yani zehirli maddelerden vücudu arındırmak demektir. Toksinler , hastalıklara, alerjilere, genel sağlığı bozucu durumlara sebep olan vücuda zararlı maddelerdir. Modern Tıp bu toksinlere serbest radikaller adını verirken, binlerce yıllık bilgilerden biri olan Ayurveda ise bu tehlikeli artık maddelere AMA adını vermiştir. Yani, toksinlerin zararlı etkileri  sadece bu çağda değil çok eskilerde de bilinen bir gerçektir.   Metabolik faaliyetler  sonucu yüzlerce toksin üreten vücut, bir o kadar toksini de yaşadığı çevreden yüklenir. Toksinler, havadan sudan yemeklerden alınır. Terlemek, solumak, dışkılamak, idrar yapmak gibi fizyolojik eylemler aslında vücudun doğal detokslanma mekanizmalarıdır. Güneş ışınları, fabrika-egzoz dumanları, ağır metaller, bilgisayar- cep telefonu dalgaları, sigara dumanı, temizlik maddeleri, kimyasal böcek ilaçları, alkol, radyasyon ve daha pek çok toksin vücuda zarar verir. Bazıları vücutlarını tehlikeli ve toksik maddelerden arındırmak açısından genetik olarak daha şanslıdır. Bazılarında ise, yanlış yaşam tarzı ya da yanlış beslenme hemen ciddi sorunlar oluşturabilir. Bu tümüyle genetik mirasla ilintili bir durumdur. Doğal detoks mekanizmaları tek başına yeterli gelmediğinde yani, vücuda, kendini temizleme kapasitesinden daha fazla toksin yüklenildiğinde, hücreler bunlardan zarar görmeye başlarlar Deri, karaciğer, böbrekler ve lenf sistemi, dengenin bozulmasından etkilenir. Vücutta işler ters gitmeye başlar.  Serbest radikal diye de  bilinen bu toksinler hücrelerin değişik kısımlarına yapışıp, o bölümleri oksitler yani paslandırır. Oksidasyon denen bu süreçle , damarlar, bağışıklık sistemi, organlar yaşlanır.  Vücudun ufak tefek yardımlara ihtiyacı vardır.Detokslanmanın amacı, bu zehirli maddeleri vücuttan atmaktır.

Stres, metabolizmayı hızlandırarak, serbest radikal oluşumunu hızlandırır. Örneğin,kan fiziksel faaliyete yardımcı olmak için sindirim sisteminden uzaklaşıp, kaslara yönelir. Kalbin atışları hızlanır.Kan basıncı yükselir. İştah kesilir. Stres uzun süre etkili olursa, vücut aldığı besinleri sindiremez, zararlı madde üretimi artar. Vücuttaki zararlı maddelerin atılması gecikir, zamanla depolanır.

Kısacası detokslanmak,vücuda zararlı  , hem duygusal(stres, huzursuzluk,mutsuzluk) hem fiziksel (vücudun kendi ürettiği ve çevreden alınan) toksinlerin tümünden arınmakdır.

Günümüzde bir ay sürenden 24 saate sıkıştırılmış olana kadar  çeşitli detoks programları insanlar tarafından yoğun ilgi görmektedir. Bir günlük özel detoks diyetleri iki ayda bir kez yeterli olurken, aylık olanları senede bir kez uygulamak daha uygundur. Yapılan detoks diyetinin hem duygusal, hem fiziksel zorlayıcılığı unutulmamalıdır. Bazen, bir günlük detokstan sonra iyileşme krizi de denen bir-iki güne uzayabilen yorgunluk ve kötülük halini gözlemlemek de mümkündür.

Detoks, sadece bir diyet ile sınırlı tutulacak bir eylem değil aynı zamanda  bir yaşam tarzıdır. Diyet dışında yapılan birçok hareket detoks açısından çok önemlidir.Oruç tutmak,meditasyon yapmak, kendine ve bedenine saygı duymak, sevmek, yaşanılan anı hissetmek, yaşam alanını temiz tutmak, gereksiz fazlalıkları hayattan söküp atmak,stresden uzak durmak, fiziksel ve mental egzersizler yapmak, kişisel özellikleri geliştirmek....gibi.

Köpeklere detoks uygulanabilir mi?

Doğal olmayan maddelerin tüketimine izin vermemek bağışıklık sistemine güç kazandırmak, haftada bir gün aç bırakmak, bol su tüketmesini sağlamak, stresden uzak tutmak, periyodik banyosunu ihmal etmemek, kulak yolu,anal keseler, diş taşı temizliği gibi rutin bakımları aksatmamak, tüylerini her gün tarayıp fırçalamak, elektromanyetik alanlardan uzak tutmak, günde en az iki kez gezinti yapmasını sağlamak, tehlikeden uzak doğal ortamlarda özgürce koşup egzersiz yapmasına izin vermek, neşeli ve enerjik olmasını sağlayacak oyunlara teşvik etmek küçük dostlarımızın detokslanması için gerekli uygulamalardır.

Ancak onlar için de hazırlanmış özel  detoks diyeti kürleri vardır.. Detoks diyetleri, vücut direncini      arttırıp hastalıklara yakalanmayı önlediği gibi, hastalık sözkonusu olduğunda tedavinin bir parçası olarak  da  uygulanabilir.

Detokslama ile  vücut, gıdaların sindirilmesi gibi eylemler için değil ,sadece internal toksinlerin eliminasyonu için güç sarfeder.   Günlük olarak laksatif verilmesi de toksinlerin atılımını kolaylaştırır.

Sarımsak, toksinlerin vücuttan hızlıca atılmasını sağlayan güçlü bir besindir. Detokslanma küründe sabah akşam verilen sarımsak tabletleri toksin atılımını hızlandırır. Sarımsak tableti yerine, yarım fincan suya 2 diş sarımsak koyularak hazırlanan sarımsak çayı da içirilebilir.  Günlük olarak verilecek laksatif olarak da incir şurubu kullanılabilir.

Sabah aç karna  ve akşam sarımsak tableti, günde üç öğün ballı süt ve sabah kahvaltısından önce verilen laksatif  uygulaması köpekler için iyi bir detoks kürüdür. Bu şekilde 3 gün devam edilebilir.

Kullanılan sütün, süt tozu veya pastörize süt olmaması tercih edilir.Çünkü, yararlı etkileri bulunan laktik asit bakterileri bu işlemlerden geçince yok olur.  İnek ya da keçi sütü olabilir.  Bu diyete sütle birlikte bal ilavesi de diyetin değerini arttırır.

Köpek Detoks Diyeti (1)

Ortalama bir köpek için, her öğünde 1.5 fincan taze süte 2 çay kaşığı bal katmak yeterlidir. Bal iyi bir kalp uyaranıdır.Sinir kuvvetlendiricisidir. Biftekten daha değerli olduğu söylenebilir.  Çeşitli mineraller içerir. Bu diyete başka bir gıda eklenmez. Sadece saf taze içme suyu verilir. Ballı süt, sabah 8.00, öğlen 12.00 ve akşam 6.00’da verilir. Bu aşamalar boyunca sarımsak tabletlere de devam edilir.

İkinci 3 günlük aşamada, süt-bal karışımı öğünün yerini sütle ıslatılmış  arpa,üzüm(incir veya kuru erik de olabilir)alır. Arpa yerine mısır gevreği de olabilir. Böylece sindirim sistemi organları yenilenir. Köpek aç kurt gibi iştahlı olur. Eğer bu aşamada köpek kendisine sunulan yemeği yemezse, önünden yemeği alınır. Bir sonraki öğüne kadar bir şey verilmez. Bu öğünlerde önünde sadece su bırakılır.

Üçüncü aşamaya gelindiğinde, köpeğin vücudu toksinlerden arınmıştır. Gençleşmiştir. Köpek zayıflamıştır, çünkü yağ depolarını kullanmıştır. Ancak bu zayıflık telaşlanacak bir durum değildir. Egzersiz mutlaka yaptırılmalıdır. Temiz hava alması sağlanmalıdır.Egzersizle birlikte kaslar da eski esnekliğine kavuşur. Egzersiz yemeklerden hemen önce ve sonra yapılmamalıdır. Yemek bu üçüncü aşamada iki öğün şeklinde verilir. İlk öğün saat 12.00’dedir. Arpa ya da yulaf gibi tahıl ve ballı süt verilir. İkinci öğünü saat 6.00’dadır.Bu öğünün menüsü; Yağsız et, 1 tatlı kaşığı buğday, yarım kaşık buğday kepeği, yarım çay kaşığı deniz yosunu tozu, iki çay kaşığı ince kıyılmış maydanoz, tere gibi yeşillik, bir çay kaşığı zeytinyağıdır. Kışın zeytinyağı yerine balık yağı tercih edilebilir. Bu menüde buğday kalori için verilir. Deniz yosunu,bol miktarda mineraller ve doğal iyot içerir. Et olarak kemiksiz  koyun boyun  eti tercih edilebilir. Koyun eti mineraller açısından zengindir. Üçüncü aşama 2 hafta kadar sürdürülebilir. Bu süre zarfında da sarımsak tabletlerine devam edilir.  Böylece yaklaşık 3 hafta sürecek bir bir kür ile köpeğiniz detokslanmış olur.

Köpeğe su vermeye devam edilir. Ancak, yemeklerden önce su kabı kaldırılır. Yemeğini suyla ıslatması engellenir. Bir diğer önemli nokta da, diyet boyunca su verilmesi köpekte stres yaratabilir. O yüzden yemekten bir saat önce ve bir saat sonra su verilmemelidir.

Katı gıdalara ileriki zamanlarda geçileceği zaman, bu aşama aşama diyet içine ilave edilerek yapılır.

Beyaz un ya da nişastalı yiyecekler aşrı asit ve mukus salgılanmasına yol açar. O yüzden beyaz undan kaçınmak gerekir.

Eğer bu 3 haftalık süreyi uygulamakta zorluk yaşanırsa, ilk iki gün sadece su verip, sonraki iki gün ballı su veya ballı süt  verek de hızlandırılmış bir detoks kürü yapılabilir.

Ancak ne yazık ki pek çok insan ,köpeğinin iki gün aç kalmasına dayanamamaktadır. Oysa  savaş dönemlerinde köpeklerin  2 ay kadar bir süre  açlığa tahammül ettikleri görülmüştür.

Detoks kürleri yapılırken, köpeğin bedensel temizliği de ihmal edilmemelidir. Gözlerindeki çapak ve akıntılar için  göz banyoları, dişlerin temizliği , taranma fırçalanma ve banyo  faaliyetleri yerine getirilmelidir.

Diş temizliği için iki çorba kaşığı ılık suya iki küçük çay kaşığı taze limon suyu ilavesi kullanılabilir. Pamuklu sıvapla dişler bu limonlu suyla  temizlenir. Bu limonlu sudan birkaç damla burun deliğine ve boğazına da damlatmak faydalıdır.

Köpeğin vücudu, çam ağacı iğnelerinin kaynar suda  demlendirilmiş çayı ile  yıkanır ise, bu losyon ölü deriyi ve kepeği  kaldırıp, deriyi canlandırmada çok iyi sonuçlar verir.

Köpek Detoks Diyeti (2)

İlk 3 gün köpek aç bırakılır. Yemek verilmez. Sadece su verilir. Bu arada akşamları hafif bir  laksatif verilir. Böylece barsaklar tümüyle boşaltılır. Boş barsaklar, sünger gibi vücuttan tüm toksinleri çeker. Böylece yaşam proçesini engelleyici etki yapan tüm toksinler atılır. 4. gün köpeğe, iyice karıştırılmış olarak aşağıdaki formül verilmeye başlanır. Yemek hep aynı saatte verilir.

Doğranmış et

Ezilmiş çiğ yulaf

Rendelenmiş çiğ havuç(ya da yer altında yetişen başka bir sebze kökü)

Doğranmış çiğ salata(yeşil yapraklı mevsime göre değişebilen yer üstünde yetişen sebze)

En az 4 hafta sürecek bu diyetle, sağlıklı bir köpeğiniz olur. Yeterli miktara ulaşıncaya kadar yemek her öğünde yavaş yavaş arttırılarak verilir. Yeterli miktara, köpeğin tabağında yemeğinin bir miktarını bıraktığını gördüğünüzde ulaşırsınız. Diyetle beraber köpeğe ayrıca, bol temiz hava ve egzersiz şansı da verilmelidir.

En azından haftada bir gün köpeğinizin aç bırakılmasını sağlarsanız, zamanla köpek, kendiliğinden, yemek yemeden sadece su içerek gün geçirmeye kolayca alışır.

Detoks ile ilgili bir diğer nokta vücudun asit baz dengesidir. Hastalıklar ve vücut dengesizlikleri, asit ortamda meydana gelir. Bazik gıdalar, asit tarafa kaymış olan vücut pH’sını alkali pH’ya ulaştırmaya yardımcı olurlar.

İyi bir detoks diyeti için karaciğerin desteklenmesi de yerinde olur. Daha yüksek bir düzeyde sağlık için duygusal detoksu da içeren total detokslanma yani  holistik detoks insanlar kadar küçük dostlarımız için de önemlidir.

Nasıl ki evimizi ara sıra derin temizliyorsak, kendimizi ve evdeki küçük dostlarımızı da hastalık oluşturabilecek olan toksinler fazla birikmeden temizlemek son derece faydalıdır.